StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Przyroda Kadyny A A A
700-letni Dąb Bażyńskiego w Kadynach - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

700-letni Dąb Bażyńskiego w Kadynach

700-letni Dąb Bażyńskiego w Kadynach
Fot. Mateusz Milanowski

Dąb Bażyńskiego w Kadynach jest najbardziej rozpoznawalnym pomnikiem przyrody na Wysoczyźnie Elbląskiej. Raz, ze względu na wiek, a drugi powód to zapewne miejsce w którym znajduje się - przy głównej drodze w miejscowości.

Dąb Bażyńskiego ma około 700 lat, czyli jest starszy od popularnego Dębu Bartek.. Z kolejnych ciekawych danych należy wspomnieć jego obwód, który sięga prawie 10 metrów (9,9 metra) oraz wysokość – 25 metrów. Ze względu na wiek drzewa, zapisało ono w sobie niejedno zawirowanie historyczne. Dowodem na to, że obecny Dąb Bażyńskiego był ważnym obiektem świadczy chociażby fakt iż jego nazwa była wielokrotnie zmieniana. I tak można wymienić m.in. nazwy: Dąb Królewski, 1000-letni Dąb Niemiec, Dąb Kadyn, czy też Dąb Odrodzenia Polski.

Ostateczna nazwa wzięła się od Johannesa von Baysen, znanego jako Jana Bażyńskiego. Johannes von Baysen był m.in. przywódcą opozycji antykrzyżackiej, uczestnikiem wojny trzynastoletniej i pierwszym gubernatorem Prus. Z kolejnych ciekawostek warto wspomnieć uznanie cesarza Wilhelma II dla ów dębu. Podobno kazał wybudować w pobliżu strażnicę, skąd strażnik obserwował drzewo dbając o jego bezpieczeństwo.

Kadyny i okolica to miejsce, gdzie możemy znaleźć wiele znakomitych pomników przyrody. I tak w pobliżu Dębu Bażyńskiego również znajdują się wyjątkowe drzewa w wieku około 300-350 lat, jednak żadne z nich nie jest tak monumentalne i zwracające uwagę na siebie, jak Dąb Bażyńskiego.

Stan zdrowotny drzewa można określić na średni. Niestety ma duży stopień wypróchnienia oraz duże ubytki pnia i korony. Posiada również głębokie dziuple. O ile przed szkodliwym działaniem ptactwa udało się zabezpieczyć drzewo, o tyle poważniejszym problemem jest lokalizacja głównej drogi w jego pobliżu.

Nie da się jednak ukryć, że właśnie ta lokalizacja wpłynęła na to, że drzewo jest tak rozpoznawalne. Można powiedzieć, że Dąb Bażyńskiego jest przepustką do Rezerwatu Przyrody Kadyński Las.

Pozycja na mapie:
Autor: Mateusz Milanowski
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl

Zobacz zdjęcia:

( Zdjęć: 8 )