StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Szlaki turystyczne i przewodniki Elbląg A A A
Górski odcinek szlaku niebieskiego w Bażantarni - WM-2001-n - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Górski odcinek szlaku niebieskiego w Bażantarni - WM-2001-n


Szlak niebieski w Bażantarni stanowi swojego rodzaju obwodnicę dla tej elbląskiej perełki. Stąd też zyskał nazwę jako „Okrężny”. Obecnie jest to najciekawszy i najbardziej zróżnicowany szlak w elbląskim parku leśnym. Podzielony został na dwa odcinki: leśny o długości około 4 kilometrów oraz górski o długości około 6 kilometrów. W tej części opisujemy odcinek górski.
 
Parasol jest miejscem, gdzie rozpoczyna się górski odcinek niebieskiego szlaku. Niebieskiego i niebezpiecznego można powiedzieć. Na pewno nie jest to prosty szlak, który można przejść w laczkach bądź innym, nieodpowiednim obuwiu i ubiorze. 
 
Odcinek ten jest zdecydowanie najrzadziej odwiedzanym przez spacerowiczów. W związku z tym łatwiej go pokonać pieszo niż rowerem. Po drodze spotkamy wiele konarów powalonych drzew przez które przenoszenie roweru nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza że ścieżka jest wąska i cały czas pochyła. Miejscami możemy łatwo zgubić się na szlaku, dlatego należy bacznie obserwować oznaczenia szlaku na drzewie.
 
W pierwszej chwili, zaraz po tym, jak szlak zielony rozdzieli się z niebieskim, trafimy na Górę Ludową, co będzie wyraźnie oznaczone tabliczką przybitą do drzewa. Przemierzając dalej szlak trafimy na strumień, który będzie towarzyszyć nam tak długo, aż w końcu przez niego przejdziemy. Następnie cały czas kierujemy się niebezpiecznym i śliskim zboczem robiąc kilka zakoli, aż trafimy do miejsca zwanego Czarcim Jarem. Jest to kulminacyjny punkt, w którym przekroczymy strumień i będziemy piąć się po jeszcze bardziej stromych zboczach.
 
Jest to najbardziej dzikie miejsce w Bażantarni, gdzie docierają tylko nieliczni. Przez cały czas będziemy przemieszczać się wąską dróżką nad jarami, aż dotrzemy do Góry Sowiej, miejsca znanego również jako Świątynią Dumania. Rzeczywiście jest to miejsce, gdzie w ciszy można spokojnie dumać i odpoczywać bez obaw, że ktoś zakłóci nam spokój. Wyruszając dalej wciąż trafiamy na niebezpieczne zbocza i urwiska, aż dotrzemy na ścieżkę, gdzie przyłączymy się na chwilę do żółtego szlaku, aby zaraz na moście Elewów skręcić w lewo.
 
Tutaj ponownie natrafimy na liczne podejścia, które poprowadzą nas do Wzgórza Trzynastu Sosen. Od tego wzgórza trasa staje się zdecydowanie łatwiejsza i bezpieczniejsza, jednak nie uśpijmy naszej czujności, gdyż po drodze jeszcze trafimy na kilka niebezpiecznych urwisk i wąskich ścieżek. Po drodze przejdziemy przez mostek, a następnie obok Urwiska Krystyny aż ostatecznie do Wzgórza Marii, skąd przyjemną trasą będziemy zbliżać się do polany z wiatami. Stąd pozostaje tylko dotrzeć do Muszli Koncertowej, gdzie zaczął się nasz okrężny szlak Bażantarni. 
Trasa na mapie:
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl