StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Elbląg A A A
Jelenia Dolina i rakowskie jeziora - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Jelenia Dolina i rakowskie jeziora

Fot. Mateusz Milanowski

Jelenia Dolina, czy też Smocza Dolina. Pod taką nazwą kryje się jedno z ciekawszych miejsc wypoczynkowych w regionie Elbląga. Warte polecenia, zwłaszcza podczas długich i leniwych weekendów.

Wspomniane miejsce leży w odległości 3,5 kilometra od Milejewa w sąsiedztwie wielkiego kompleksu leśnego, który ciągnie się wąskim pasem z rejonu Dąbrowy w stronę Próchnika i dalej do Nadbrzeża. W tym regionie są trzy jeziora rakowskie, z których największe jezioro Martwe przylega do Smoczej Doliny. Kilkaset metrów na północ w kierunku Próchnika widnieje jezioro Stare.

Ostatnie, trzecie jezioro można spotkać w odległości około kilometra na południe od doliny. Nazwane zostało dość charakterystycznie – Troyl. Jeziora te otoczone są rezerwatem z którego czerpie swe wody rzeka Kumiela, zwana również Dzikuską.

Okoliczne lasy należały we wczesnym średniowieczu do Prusów, później do komturstwa elbląskiego, a od drugiej połowy XV wieku do miasta Elbląg. Obecnie są własnością państwową i zarządza nimi Nadleśnictwo Elbląg. Malownicza i łatwo dostępna okolica jezior doceniania jest jako miejsce do przechadzek i wypoczynku.

Skoro o odpoczynku mowa, wypada wspomnieć czym zadowala Jelenia Dolina. Miejsce to jest dobrze znane mieszkańcom Elbląga i okolicznych miejscowości. Dzisiaj niestety nie przypomina tamtego z lat 90-tych. Wówczas to stały trzy smocze wiaty, które były znakiem rozpoznawczym tego miejsca. Niestety nie było im dane przetrwać po dzisiejsze czasy, gdyż zostały zdewastowane.

Mimo wszystko, miejsce to zyskało swój dawny blask, a bynajmniej częściowo. Dzisiaj możemy skorzystać z wybudowanej wiaty, wolno stojących ławek, wyznaczonych miejsc na ogniska oraz z pomostu. Aby zachować akcent Smoczej Doliny, postawione zostały również cztery smocze głowy. W jeziorze Martwym często można spotkać amatorów pływania, a na jego brzegu wędkarzy, którzy często zadowalają się dużą zdobyczą.

Jelenia Dolina znana jest również dobrze morsom, którzy to zimą kąpią się w przeręblach. O tej porze roku nie brakuje również narciarzy, którzy po dotarciu z elbląskiej Bażantarni pieką kiełbaski i rozgrzewają się herbatą z rumem.

Pozycja na mapie:
Autor: Mateusz Milanowski
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl

Obejrzyj film:

Zobacz galerię zdjęć:

( Zdjęć 22 )