StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Przyroda Elbląg A A A
Jezioro Drużno – żuławska perełka - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Jezioro Drużno – żuławska perełka

Fot. Mateusz Milanowski

Kilka kilometrów na południe od Elbląga rozciąga się prawdziwa perełka żuław. Jest to jezioro Drużno wraz z całym zachwycającym otoczeniem związanym z roślinnością i licznymi gatunkami ptaków i zwierząt.

Jezioro Drużno jest pozostałością po dawnej zatoce morskiej, a swój dzisiejszy kształt zawdzięcza delcie Wisły, która formowała się przez kilka tysięcy lat. Tak w skrócie powstało jezioro Drużno, które za pośrednictwem rzeki Elbląg po dziś dzień ma połączenie z Zalewem Wiślanym. To właśnie pod wpływem tego akwenu zmienia się między innymi powierzchnia jeziora. Sięga ona od około 12 do prawie 30 kilometrów kwadratowych.

Wszystko zależy tak naprawdę od wiatrów, które wpychają z Zalewu Wiślanego słoną wodę docierającą aż do Drużna. Popularne dość określenie w tym regionie mianem „cofki” wielokrotnie w ciągu roku zmienia właściwości fizyczne i chemiczne wód jeziora. Niestety wraz z tą sytuacją zwiększa się ryzyko zagrożenia okolicznym podtopień. Stąd właśnie tak duże wahania powierzchni jeziora.

Samo jezioro jest dość płytkie, bo średnia głębokość nieznacznie przekracza metr. Tylko pogłębione odcinki mogą osiągać głębokość około 3 metrów. Jednak najciekawsza jest głębokość dna pełnego osadów, które miejscami osiąga 8 metrów! Jednak jest to jeden z elementów który sprzyja rozwojowi tego wodnego rezerwatu.

Miano rezerwatu faunistycznego jezioro Drużno uzyskało już w 1966 roku i po dziś dzień jego celem jest ochrona miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego oraz pięknego krajobrazu. Powierzchnia rezerwatu to ponad 3 tysiące hektarów. Właśnie tutaj osiedla się ponad 200 gatunków ptactwa wodnego i błotnego, z których ponad 100 wyprowadza swoje lęgi. Co ciekawe, aż 7 gatunków znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze.

Jezioro Drużno obecnie zasiedla już tylko dzika zwierzyna, jednak kiedyś było inaczej. W pobliżu Drużna istniała osada pruska „Truso”, na której krzyżowały się liczne szlaki handlowe. Obszar na którym znajdowała się osada, był badany przez wiele lat. Wynik tych prac po dziś dzień możemy podziwiać w formie ekspozycji elbląskiego muzeum.

Na sam koniec obowiązkowo należy wspomnieć, że do Drużna można dopłynąć z Elbląga kajakami. Na tym samym szlaku wodnym kursuje również żegluga z Elbląga do Ostródy. Poza jeziorem Drużno, na szlaku możemy doświadczyć również kilku pochylni i śluz, dzięki czemu statki pokonują bardzo duże różnice wysokości wód.

Nie sposób opisać wszystko tak aby nie zanudzić. Na to jest tylko jedna rada – doświadczyć. Najlepiej w ciszy i spokoju, płynąc kajakami przez rozlewiska Drużna. Wówczas mamy największe szanse podejrzeć życie tego rezerwatu.

Pozycja na mapie:
Autor: Mateusz Milanowski
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl

Zobacz galerię zdjęć:

( Zdjęć 20 )