StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Szlaki turystyczne i przewodniki Elbląg A A A
Leśny odcinek szlaku niebieskiego w Bażantarni - WM-2001-n - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Leśny odcinek szlaku niebieskiego w Bażantarni - WM-2001-n


Szlak niebieski w Bażantarni stanowi swojego rodzaju obwodnicę dla tej elbląskiej perełki. Stąd też zyskał nazwę jako „Okrężny”. Obecnie jest to najciekawszy i najbardziej zróżnicowany szlak w elbląskim parku leśnym. Podzielony został na dwa odcinki: leśny o długości około 4 kilometrów oraz górski o długości około 6 kilometrów. W tej części opisujemy odcinek leśny.
 
Łatwo można domyślić się, że odcinek leśny należy do zdecydowanie łatwiejszych. Tak rzeczywiście jest. Jego przejście zajmuje około godziny i tylko miejscami należy do trudniejszych. 
Rozpoczynając spacer od Muszli Koncertowej kierujemy się drogą, wraz z zielonym szlakiem. Kiedy zielony szlak odbija w prawo, pod górę, my dalej kierujemy się główną drogą. Dojdziemy do miejsca, gdzie z daleka będą widoczne ogródki działkowe, a po prawej stronie szeroka ścieżka, którędy prowadzi niebieski szlak. 
 
Szlak początkowo prowadzi po dość równym terenie, jednak z czasem zaczyna robić się trudniejszy i bardziej górzysty. Pierwsze, trudniejsze podejście łatwo rozpoznać, gdyż po prawej stronie zobaczymy wiatę. Idąc dalej droga również będzie ciągnąć się zdecydowanie pod górkę. A to wszystko po to, aby przejść w pobliżu najwyższego wzniesienia w Bażantarni. Nazwane zostało jako Góra Bukowa i jest na wysokości 131metrów nad poziomem morza. 
 
Kilka minut drogi za tym wzniesieniem nasz szlak skręca w prawo i łączy się ze szlakiem czerwonym. Od tego momentu trzeba stąpać już zdecydowanie ostrożniej. Najwięcej uwagi wymaga zejście z Jagiellońskiej Górki. Po drodze natrafimy na leżące kłody drzew i węższe ścieżki. Szczególnie podczas deszczowych dni, jak i zaraz po nich, stroma ścieżka jest śliska. Dodatkowym utrudnieniem, choć nie zawsze są wystające korzenie drzew.
 
Po przejściu tego odcinka zauważymy na ścieżce tablicę informacyjną. Dotyczy ona oczywiście Parasola, który znajduje się po drugiej stronie Srebrnego Potoku. Przechodzimy przez mostek i wspinając się pod strome wzniesienie dotrzemy do Parasola. W tym miejscu kończy się leśny odcinek niebieskiego szlaku, a rozpoczyna się górski. 
 
Dla osób, które są zdecydowane na kontynuowanie najtrudniejszego szlaku w Bażantarni, polecamy przeczytać opis tego odcinka. To już nie jest łatwa, spacerowa ścieżka.
Trasa na mapie:
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl

Zobacz galerię zdjęć:

( Zdjęć 19 )