StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Pozostałe Elbląg A A A
Poznaj Wysoczyznę Elbląską i Żuławy Wiślane - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Poznaj Wysoczyznę Elbląską i Żuławy Wiślane

Poznaj Wysoczyznę Elbląską i Żuławy Wiślane
Fot. Rafał Kadłubowski (rk-media.pl)

W zachodniej części województwa Warmińsko-Mazurskiego jest kraina, która została nieco zapomniana i pomijana przez tłumy turystów zmierzających nad morze. Jednak mowa tutaj o tych, którzy nie byli nigdy na Wysoczyźnie Elbląskiej i Żuławach Wiślanych.

Dla wszystkich, którzy poznają to miejsce, zadziwiające jest że na północy, przy Zalewie Wiślanym znajdują się „Beskidy Półnicy”. Ale to nie wszystko, bo równie interesujące jest, że kilkadziesiąt kilometrów na południe mamy już zupełnie inny krajobraz, który tworzą Żuławy Wiślane. Teren w większości płaski, najczęściej poniżej poziomu wody. Najlepiej zobrazuje to fakt, że z najniżej położonego miejsca w Polsce w Raczkach Elbląskich (-1,8 m p.p.m) przejedziemy zaledwie 20km do najwyższego wzniesienia Wysoczyzny Elbląskiej – Srebrnej Góry (198,5m.n.p.m).


Wysoczyzna Elbląska
W wydanych przewodnikach z początku XX wieku, porównywana była do chociażby Lasu Turyńskiego, lecz nie tylko ze względu na krajobraz, a szczególnie zwracając uwagę na walory kulturalne. Wysoczyzna posiadała niezliczona ilość szlaków i tras, zajazdów, pensjonatów, miejsc rekreacyjnych, widokowych i wiele, wiele innych. Nieodłączną częścią były liczne majątki ziemskie należące do mieszczan, którzy nie szczędzili na aranżacji swoich zieleńców. Co ciekawe, właściciele podejmowali się też bardzo ryzykownych, a za razem ciekawych przedsięwzięć, jak np. uprawy winnic.

Najwięcej przewodników krajoznawczych i innych opisów Wysoczyzny Elbląskiej wywodzi się od romantycznych pisarzy, określanych częściej jako bajkomalarzy (nie mylić z bajkopisarzami). Dzięki ich szczegółowym relacjom oraz wybitnym przekładom, możemy dzisiaj dowiedzieć się jak wyglądała w przeszłości wysoczyzna. Wiadome jest, że mocno różniła się od tej dzisiejszej, w której zachowało się zbyt mało zabytków o które zwyczajnie nie dbano lub przerabiano na np. przedszkola czy szkoły. Jednak wszystko wciąż nie jest za późno aby poznać tę wysoczyznę którą widzimy i tę, którą możemy zobaczyć w naszej wyobraźni i poczuć jej ducha czasu.
 

Żuławy Wiślane
Żuławy Wiślane znane są przede wszystkim z niespotykanego nigdzie indziej w Polsce płaskiego terenu. Dokładniej mówiąc to prawie płaskiego, gdyż najwyżej położone tereny Żuław to ok 10m n.p.m., a najniżej to -1,8m p.p.m. Przemierzając tereny delty Wisły nie sposób nie zauważyć ogromne i kolorowe pola uprawne. Kolejnym charakterystycznym elementem są wierzby rosnące wzdłuż kanałów stworzonych przez Mennonitów.

Jednak ten spokojny i stonowany krajobraz to tylko dodatek do bogactwa kulturowego i historycznego Żuław. Tego możemy doświadczyć bez problemu na własne oczy. Większość wsi zachowało swój układ jeszcze zgodnie ze starymi, krzyżackimi planami. W ten krajobraz wpisują się jeszcze bardzo charakterystyczne cmentarze mennonickie, które są i pozostaną pamiątką po mieszkańcach z Holandii.

Wysoczyzna i Żuławy wspaniale uzupełniają się swoimi zupełnie odmiennymi charakterami zapewniając ogrom atrakcji dla każdego przybysza, który doceni wciąż jeszcze nie zurbanizowaną przestrzeń. Z naszej strony, postaramy się przybliżyć ducha czasu Wysoczyzny i Żuław.
Po tych słowach wstępu możemy już zaprosić do zwiedzania...

Autor: Mateusz Milanowski
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl