StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Historia Elbląg A A A
Próchnik, niegdyś wieś, dzisiaj dzielnica Elbląga - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Próchnik, niegdyś wieś, dzisiaj dzielnica Elbląga

Próchnik, niegdyś wieś, dzisiaj dzielnica Elbląga
Fot. Mateusz Milanowski

Wieś, a raczej obecna dzielnica Elbląga, po raz pierwszy wymieniona została w dokumencie odnoszącym się do Nadbrzeża w 1300 roku. Wówczas to wydano zezwolenie na wybudowanie młyna, który miał obsługiwać najbliższy region, w tym Próchnik. Mimo tych wydarzeń nadanie przywileju lokacyjnego nastąpiło dopiero 1 czerwca 1357 roku. W dokumencie wspomniano, że we wsi istniała już karczma, co oznaczało że teren ten był coraz liczniej zamieszkiwany.

Mimo tych dokumentów, najdawniejszym śladem po ludzkości prasłowiańskiej jest fragment wału ziemnego ciągnącego się na wydłużonym i wąskim cyplu wysoczyzny, rozdzielającym dwa głębokie jary. Podobno w wale znaleziono ślady częstokołu, co świadczyłoby o obronnej konstrukcji. Miejsce to znajduje się około półtora kilometra na północ od Próchnika.

W swojej historii region ten był wielokrotnie przypisywany pod inne granice administracyjne. Po upadku rządów Zakonu Krzyżackiego, Próchnik dostał się na mocy przywileju królewskiego do granic Elbląga. W XVIII wieku zagrabili go Prusacy i tak Próchnik należał do gminy Tolkmicko do roku 1998. Wówczas został odkupiony i włączony do Elbląga przez ówczesnego prezydenta Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego.
 

W chwili obecnej Próchnik jest najdalej wysuniętą dzielnicą miasta w odległości 10 kilometrów od centrum. Znajduje się w malowniczej okolicy, zwanej jako Szwajcaria Próchnicka.
Właśnie z niezwykle pięknego położenia na zachodnich zboczach Wzniesienia Elbląskiego słynie ten region. Otoczony lasem, silnie pofałdowany teren, malownicze doliny i jary, gdzie można spotkać pokaźne głazy narzutowe tego regionu. Ze wzgórza o szczycie na poziomie 159m n.p.m. roztacza się przepiękna panorama na Zalew Wiślany i okolicę.

Wśród zabytków, w Próchniku natrafimy na gotycki kościół z XIV wieku oraz na liczne domy podcieniowe.

Pozycja na mapie:
Autor: Mateusz Milanowski
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl