StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Szlaki turystyczne i przewodniki Elbląg A A A
Szlak czerwony Kopernikowski w Bażantarnii - WM-6-c - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Szlak czerwony Kopernikowski w Bażantarnii - WM-6-c

Fot. Mateusz Milanowski

Czerwony szlak przebiegający przez Elbląg oraz elbląską Bażantarnię określany jest często jako Szlak Kopernikowski. Tak naprawdę jest to tylko fragment tego szlaku, który prowadzi z Torunia do Olsztyna przez miejsca związane z Kopernikiem. Ponadto odcinek czerwonego szlaku ze starówki aż do Braniewa stanowi fragment Międzynarodowego Szlaku Dalekobieżnego E-9.

Jeżeli chodzi o odcinek przebiegający przez Bażantarnię to jest to najłatwiejszy szlak biegnący po tym terenie i tym samym najczęściej odwiedzanym przez turystów i mieszkańców. Od restauracji Myśliwskiej do granicy Bażantarni mierzy sobie w sumie cztery kilometry.

Szlak zaczyna się tak jak wspomnieliśmy od restauracji Myśliwskiej, skąd poprowadzi nas w stronę schodków. Po zejściu pojawimy się przy polanie z wiatami, natomiast w połowie długości schodów, po prawej stronie jest jeszcze jedna, mniejsza polana z ławkami. Są to miejsca gdzie elblążanie najchętniej spędzają czas, jeżeli brać pod uwagę Bażantarnię.

Idąc szlakiem po prawej stronie trafimy na wiatę Ania, a przy niej Srebrny Potok, który będzie nam towarzyszyć przez większość szlaku. Idąc dalej, w chwili, kiedy miniemy po prawej stronie Urwisko Krystyny, zauważymy w korycie rzeki duży głaz narzutowy. Jest to tak zwany Diabelski Kamień, największy głaz w Bażantarni. Nazwa przypadła od legendy związanej z budową kościoła Św. Mikołaja, w której swoją rolę chciał odegrać diabeł.

Powracając do szlaku, po drodze trafimy jeszcze na Mostek Elewów, który będzie widoczny po prawej stornie. Po nim można przejść jeżeli chcemy przemierzyć szlak niebieski lub żółty. Natomiast idąc dalej trafimy na skrzyżowanie szlaków: czerwonego, niebieskiego i zielonego. We wspomnianym miejscu po prawej stronie za korytem rzeki zobaczymy odbudowany Parasol. Od tego miejsca Srebrny Potok będzie towarzyszyć nam już tylko przez chwilę.

UWAGA!
Kolejny etap ścieżki jest już mniej uczęszczany w porównaniu do tego biegnącego do Mostku Elewów.
Teren zaczyna się już zdecydowanie górzysty. Największa trudność sprawia podejście pod Jagiellońską, Górkę które wymaga większej uwagi i ostrożności. Po drodze natrafimy na leżące kłody drzew i węższe ścieżki. Szczególnie podczas deszczowych dni, jak i zaraz po nich, stroma ścieżka jest śliska. Dodatkowym utrudnieniem, choć nie zawsze są wystające korzenie drzew.

Po przejściu tego trudniejszego odcinka trafimy na duży plac, gdzie szlak niebieski będzie skręcać w lewo, a czerwony zmierzać dalej na wprost w stronę Dąbrowy i Jagodnika.

Trasa na mapie:
Autor: Mateusz Milanowski
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl