StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Szlaki turystyczne i przewodniki Elbląg A A A
Szlak zielony Scieżka Jaszczurek w Bażantarnii - WM-2003-z - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Szlak zielony Scieżka Jaszczurek w Bażantarnii - WM-2003-z

Fot. Mateusz Milanowski

Szlak zielony, górski okrzesany został nazwą „Ścieżka Jaszczurek”. Wywodzi się od elbląskiej grupy harcerzy, której to członkowie w 1951 roku samodzielnie wyznaczyli tę trasę. Szlak cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających elbląską Bażantarnię. Zaczyna się z od Restauracji Myśliwskiej, następnie biegnie przez Wzgórze Maryli, Belweder, Parasol, aż za wieś Stagniewo.

Ścieżka Jaszczurek jest często odwiedzana przez pieszych, biegaczy i cyklistów. Na tej trasie, jak i na wielu innych można spotkać hopki, które stworzyli rowerzyści downhillingowi. Trzeba na nie uważać, gdyż dla turystów mogą stanowić zagrożenie. Szlak jest już dobrze utarty i pokonanie go nie stanowi problemu, a bynajmniej w części do Parasola.

Po drodze trafimy na wzniesienie Belweder. Podejście jest tutaj strome i trafimy na nie już po przebyciu 2,5 kilometra. Od tego miejsca nie powinniśmy już liczyć na trudne i strome podjazdy czy też podejścia, co więcej w pewnym momencie połączymy się na chwilę z żółtym szlakiem. Mniej więcej w tym miejscu jest połowa długości szlaku. Następnie pozostaje nam dojechać do skrzyżowanie trzech szlaków: zielonego, niebieskiego i czerwonego.

Skręcając w lewo trafimy na tablicę zabytkowego Parasola. Na sam początek musimy przeprawić się przez rzeczkę. Pieszo można przejść przez leżącą kłodę, natomiast cykliści docenią kamienie, po których można bezpiecznie przejść na drugi brzeg. Po chwili jesteśmy już przy Parasolu. Stąd zaczyna się przebieg można rzec bardziej dzikiego odcinka szlaku.

Dociera tutaj zdecydowanie mniej osób, niż na tę bardziej popularną część od Muszli Koncertowej do Parasola. Zmierzając w stronę wsi Stagniewo, przez którą przechodzi szlak, możemy trafić na wiele dzikich zwierząt, m.in. sarny. Najwyższe wzniesienie na tym odcinku to Góra Wojciecha o wierzchołku położonym na 129m.n.p.m. Pokonanie tej części szlaku nie stworzy dużych trudności,ale trzeba uważać na liczne jary w pobliży których przebiegają ścieżki i powalone konary drzew.

Po dotarciu do wsi Stagniewo udajemy się szosą w stronę przystanku autobusowego. W tym miejscu kończy się zielony szlak. Stąd możemy dotrzeć autobusem do Elbląga lub przejść ten odcinek pieszo.

Autor: Mateusz Milanowski
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl

Zobacz galerię zdjęć:

( Zdjęć 9 )