StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Szlaki turystyczne i przewodniki Elbląg A A A
Szlak żółty Okólny w Bażantarnii – WM-2002-y - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Szlak żółty Okólny w Bażantarnii – WM-2002-y

Fot. Mateusz Milanowski

Szlak, który nazywany jest jako „Okólny” pojawił się na mapie dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych. Jak sama nazwa mówi, jest to trasa, która przebiega dookoła Bażantarni. Po drodze przecina się ze wszystkimi, pozostałymi szlakami parku leśnego.
 
Według oficjalnych informatorów, szlak ma długość około 9 kilometrów i potrzeba średnio 3 godziny na jego przejście. Jednak nie jest tak do końca. Osobiście przeszliśmy szlak i zmierzyliśmy jego długość. Dokładnie wynosi 7,7 kilometrów i jego przejście zajmuje średnio od godziny i 40 minut do dwóch godzin. Oczywiście wszystko zależy od tego jak szybko idziemy. Przejazd rowerem zajmuje około godziny. 
 
Co do trudności szlaku, można go ulokować między łatwym, a średnim. Zaczyna się w dość nietypowym miejscu, bo tuż za pętlą tramwajową na ulicy Marymonckiej. Nietypowym bowiem pozostałe szlaki zaczynają się przy Muszli Koncertowej. Ten natomiast tam się kończy.
 
Szlak należy do chętnie uczęszczanych przez odwiedzających Bażantarnię. O ile jeszcze kilka lat temu był gęsto porośnięty krzakami, to dzisiaj przejście czy też przejazd rowerem nie stanowi najmniejszego problemu. Miejscami możemy trafić na strome, ale krótkie podejścia, które mogą sprawić problem cyklistom. Trasa należy do urokliwych. Szczególnie wiosną można obserwować tutaj istne dywany kwiatów, które rozciągają się na zboczach gór i jarów.
 
Przemierzając szlak połączymy się z innym szlakiem, niebieskim, ale tylko na chwilę, aby później trafić na dłuższy odcinek zielonego szlaku. W chwili gdy szlak zielony i żółty rozdzielą się, jesteśmy w połowie długości trasy. Następnym miejscem, które zwróci na siebie uwagę będzie mostek Elewów.
 
Tutaj zacznie się podjazd pod górę, który przez krótki odcinek dzielimy z niebieskim szlakiem. Kiedy ten odbija w lewo, my wciąż jedziemy dalej na wprost, aż trafimy na znak, który wymusi od nas przejście przez strome zbocze. Oczywiście jest już utarta, łatwiejsza ścieżka dookoła wspomnianego podejścia. Jeszcze kilka górek i jesteśmy na zdecydowanie łatwiejszym odcinku szlaku. Tak będzie przez cały czas, aż trafimy w okolice cmentarza Dębica. Tutaj niestety przez licznie przejeżdżające traktory musimy liczyć się z dużymi utrudnieniami w postaci dołów i rozjeżdżonej ścieżki. Taki odcinek czeka nas aż do Leśnictwa Dębica.
 
Za leśnictwem jest jeszcze jeden podjazd pod górę, który w zależności od okresu, też może być rozjeżdżony przez ciągniki. Po dotarciu na sam szczyt Góry Chrobrego możemy podziwiać panoramę miasta i okolic. Przy dobrej pogodzie i dostępności np. lornetki, możemy dojrzeć Zamek Krzyżacki w Malborku i latarnię w Krynicy Morskiej.
 
Dalej żółty szlak ciągnie się do skrzyżowania z ulicą Chrobrego, a następnie w prawo, obok polany z wiatami, a ostatecznie kończy swój bieg przy Muszli Koncertowej.
 
Poniżej tradycyjnie prezentujemy galerię zdjęć i mapkę z oznaczonymi punktami na trasie, które powinny zachęcić do poznania tej części Bażantarni.
Trasa na mapie:
Autor: Mateusz Milanowski
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl