StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Szlaki turystyczne i przewodniki Nadbrzeże-Połoniny A A A
Trasa rowerowa Elbląg-Nadbrzeże-Elbląg - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Trasa rowerowa Elbląg-Nadbrzeże-Elbląg


Do Nadbrzeża, gdzie funkcjonuje fantastyczna stanica wodna, możemy dotrzeć różnymi drogami. Wybierając samochód decyzja jest dość prosta, bo możemy wybrać jedną z dwóch dróg asfaltowych. Jednak prawdziwa przyjemność i zabawa zaczyna się w momencie, kiedy wsiadamy na rower. Trasa, którą dzisiaj przedstawiamy należy do kategorii średnich i trudnych. Mimo wszystko, jest warta polecenia, szczególnie dla osób, które nie lubią jazdy po asfalcie, a szukają odrobiny wolności w lesie.

Trasa mierzy w sumie 35 kilometrów i przejedziemy ją średnio w czasie 2 godziny i 30 minut, przy średniej prędkości 15km/h. To, ile czasu poświęcimy na relaks w stanicy w Nadbrzeżu, zależy już od indywidualnych planów. Osobiście proponujemy nawet cały dzień Do pokonania tej trasy zdecydowanie potrzebujemy w pełni sprawnego roweru MTB.

Nasza wycieczka rozpoczyna się na ulicy Łęczyckiej w Elblągu, przy zjeździe do leśnictwa Dębica. Jedziemy w stronę wspomnianej leśniczówki, następnie skręcamy w prawo i w lewo już obok leśniczówki. Kierujemy się pod górkę i następnie w lewo. Jedziemy cały czas główną drogą z górki w stronę polany w Bażantarni. Po szybkim zjeździe znajdujemy się przy polanie. Wówczas skręcamy w prawo i poruszamy się czerwonym szlakiem wzdłuż strumienia Srebrny Potok.

Po przejechaniu odcinka szlaku w Bażantarni, trafiamy do skrzyżowania z ulicą Królewiecką. Wjeżdżamy dosłownie na kilkanaście metrów i zaraz skręcamy w lewo w osiedle domków. Tędy w dalszym ciągu ciągnie się czerwony szlak, pomimo słabych oznaczeń. Jedziemy do samego końca ulicy i delikatnie odbijamy w prawo. Dalej jedziemy wzdłuż ogrodzenia prywatnej posesji. Po chwili znajdziemy się w lesie. W dalszym ciągu jedziemy główną drogą, czerwonym szlakiem.

Po drodze trafimy na tak zwane „Wrota do Lasu” utworzone przez Nadleśnictwo Elbląg. Są to wiata, ławeczki i miejsca parkingowe dla samochodów. Można tutaj odpocząć przed kolejnym odcinkiem drogi. Po przerwie ruszamy dalej czerwonym szlakiem skręcając w prawo. Droga częściowo ciągnie się po płytach betonowych.

W pewnym momencie czerwony szlak będzie odbijać w lewo. My natomiast jedziemy cały czas prosto po miejscami piaszczystej drodze. Przejeżdżamy przez wieś Jagodnik kierując się cały czas główną drogą. Kilkaset metrów po minięciu dużego placu w centrum wsi, zauważymy po lewej stronie asfaltową drogę ciągnącą się mocno pod górę. Tam też skręcamy zbliżając się ponownie do lasu.

Jedziemy asfaltową drogą w lesie cały czas prosto, aż na pierwszym skrzyżowaniu skręcimy w prawo. I ponownie jedziemy główną drogą, cały czas przed siebie. Dotrzemy do skrzyżowania dróg. W prawą stronę możemy dojechać do Jeleniej Doliny. My natomiast kierujemy się dalej prosto, po drodze z betonowych płyt. Ponownie kierujemy się cały czas prosto. Jadąc, po prawej stronie zauważymy nieczynną elektrownię wiatrową w Pagórkach. Wkrótce po tym dojedziemy do rozwidlenia dróg. My skręcamy w lewo i kierujemy się do drogi asfaltowej.

Po dotarciu do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo kierując się w stronę Łęcza. Jednak do niego nie dojeżdżamy, bo po chwili po lewej stronie zauważymy boczą dróżkę z płyt betonowych. Tam też skręcamy. Przez chwilę jedziemy obok pól, aż trafimy do lasu. Tutaj zacznie się najtrudniejszy odcinek trasy. Miejscami jest bardzo wymagający, dlatego trzeba mieć się na baczności, a palce na klamkach hamulców.

Droga częściowo prowadzi nas w lesie po płytach betonowych, która w pewnym momencie kończy się. Od tego właśnie momentu jedziemy wąską ścieżką, momentami grząską i błotnistą. Jest to odcinek czerwonego szlaku, który ciągnie się od strony Próchnika. Tak zwana Szwajcaria Próchnicka to bardzo wymagający teren, w którym można łatwo zgubić się, dlatego miejmy się na baczności i obserwujmy znaki na drzewach.

W pewnym momencie dojedziemy do miejsca, gdzie płynie strumień. Wówczas czerwony szlak prowadzi w prawo pod stroną górkę. My jedziemy prosto. Do wyboru mamy możliwość jechania strumieniem lub przeskoczenia przez strumień, a następnie prowadzenia roweru wzdłuż niego. My wybraliśmy jazdę strumieniem pozbywając się przy okazji błota z kół. Kierujemy się w stronę charakterystycznego punktu, jakim jest drewniana budowla, gdzie leśnicy przechowują jedzenie dla zwierząt w okresie zimowym.

Od tego momentu kierujemy się cały czas prosto. Wąska ścieżka doprowadzi nas do szerszej, utwardzonej drogi. Po dłuższym czasie po prawej stronie zauważymy budynki, a przed nami długi podjazd pod górę. To znak, że dojeżdżamy do miejscowości Połoniny. Po pokonaniu podjazdu, znajdziemy się przy drodze wojewódzkiej nr 503.
Na wprost nas zauważymy obelisk upamiętniający pomordowanych więźniów z czasów II Wojny Światowej. Skręcamy w prawo jadąc przez chwilę pod górkę główną drogą. Następnie skręcamy w lewo i długim, ostrym zjazdem udajemy się do stanicy wodnej w Nadbrzeżu.

W tym miejscu możemy spędzić trochę wolnego czasu. Dla chętnych są kajaki, rowerki wodne, mała plaża. Zapewne dopadnie Was głód, dlatego warto zabrać ze sobą kiełbaski, bowiem na miejscu jest kilka miejsc do rozpalenia ogniska.

Powrót proponowany przez nas to droga asfaltowa nr 503, która biegnie wzdłuż Zatoki Elbląskiej. Jest to nowo wyremontowana droga, którą szybko dotrzemy do Elbląga. Po drodze, we wsi Rangóry zachęcamy do odbicia w prawo, gdzie znajduje się pomost obserwacyjny na Zatokę Elbląską oraz ścieżka edukacyjna. Wracając dalej, kierujemy się cały czas prosto w stronę Elbląga.

UWAGA: Jadąc przez las trafimy na bramy (widoczne na zdjęciach), które miejscami mogą być zamknięte. Poradzimy sobie z ich przejściem (pod lub obok nich) bez większego problemu. Na całym odcinku trasy, szczególnie w leśnych odcinkach należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę.

Klikając tutaj możesz pobrać plik GPX, który pomoże Tobie nawigować trasę.
 

Trasa na mapie:
Autor: Mateusz Milanowski
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl