StartartykułyPrzeglądasz artykuł «powrót
Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Elbląg A A A
Wrota do Bieszczad Północy - Wysoczyzna.pl - Portal Turystyczny Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Elbląskich

Wrota do Bieszczad Północy

Wrota do Bieszczad Północy
Fot. Mateusz Milanowski

Bażantarnia, bo o niej mowa, jest swoistego rodzaju bramą do Bieszczad Północy. W skrócie możemy powiedzieć, że Bażantarnia to wyjątkowo piękny park leśny znajdujący się w zachodnim skraju Wysoczyzny Elbląskiej, a jednocześnie na wschodnim skraju miasta Elbląg. W sumie zajmuje niecałe 400 hektarów powierzchni i jest najchętniej i najczęściej odwiedzanym miejscem przez elblążan i turystów.

Bażantarnię tworzą gęste lasy bukowo-grabowe, które są „płucami Elbląga”, dającymi wytchnienie w wolnych chwilach od pracy. Jest to wspaniałe miejsce na wszelkiego rodzaju wycieczki piesze, rowerowe czy też bieganie. Zwolennicy spędzania aktywnego czasu doceniają uroki ów lasu, aczkolwiek dla osób, które potrzebują odpocząć i najzwyczajniej poleniuchować, również znajdzie się wiele ciekawych miejsc. A konkretnie wiat, gdzie bez zbędnego stresu upieczemy sobie kiełbaski i miło spędzimy czas.

W Bażantarni wytyczonych jest w sumie 9 szlaków. Poza popularnymi szlakami oznaczonymi kolorami: czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym, możemy trafić również na szlaki nordic walking. Są to nowe szlaki, aczkolwiek w większości przebiegają po wspomnianych, czterech, najbardziej popularnych szlakach. Szlaki piesze oznakowane są według różnej skali trudności, a dokładny opis szlaków można sprawdzić poniżej. Należy pamiętać, że Bażantarnia to nie jest typowy park, tylko leśny i często wymagający teren, więc plażowe obuwie absolutnie odpada.

Każdy, kto odwiedzi to miejsce, będzie mieć okazję zobaczyć na własne oczy historyczne działanie lodowca. To dzięki niemu w Bażantarni istnieją pasma wzgórz dochodzące do wysokości 150m n.p.m. A do tego wszystkiego są niesamowicie poprzecinane głębokimi i urwistymi jarami, na których dole płyną liczne potoki. To istny raj dla wędrowców, rowerzystów, biegaczy i zwolenników survivalu.

Bażantarnia to również edukacja przyrodnicza. Poza ścieżką dydaktyczno-edukacyjną, na własne oczy możemy doświadczyć bogaty świat zwierząt i roślin. Co ciekawe, występują tutaj tak typowo górskie ptaki, jak pliszka górska czy pluszcz. Ze zwierząt spotkamy tutaj zające, lisy, dziki, sarny, kuny, borsuki , tchórze, jenoty, a nawet jelenia sika. Co ciekawe, ten ostatni występuje w dwóch miejscach w Polsce – w Nadleśnictwie Kobior na Śląsku i w Nadleśnictwie Elbląg.

O Bażantarni możemy rozpisywać się bez końca. Warto jednak na sam koniec dodać, że jest to miejsce niezwykle romantyczne. Najbardziej pasujące do klasycznych wytworów romantycznych marzeń, tęsknot, ideałów oraz kanonów odnajdywanych w sztuce.
Czy jeszcze musimy zachęcać do odwiedzenia Bażantarni? Chyba już nie, ale zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmów, które, mamy nadzieję, oddadzą chociaż odrobinę magii tego miejsca.

Szlaki w Bażantarni:
Szlak niebieski - odcinek górski (WM-2001-n)
Szlak niebieski - odcinek leśny (WM-2001-n)
Szlak czerwony - Kopernikowski (WM-6-c)
Szlak żółty - Okrężny (WM-2002-y )
Szlak zielony - Ścieżka Jaszczurek (WM-2003-z )

 

Pozycja na mapie:
Autor: Mateusz Milanowski
Chcesz podzielić się z nami ciekawymi informacjami lub masz uwagi do treści?
Napisz na adres kontakt@wysoczyzna.pl

Obejrzyj film:

Zobacz zdjęcia:

( Zdjęć: 10 )